W fabrykach najczęściej zabronione jest wykonywanie zdjęć, stąd niewielka ich ilość w galeriach

Techniczne wycieczki szkolne - zagraniczne

Wrzesień 2017 - Polska-Niemcy (Szczecin - Oscherleben - Wolfenbuttel- Braunschweig (fabryka VW) - Wolfsburg (Autostadt)- Goslar)
20 samochodziarzy pod opieką mgr Sławomira Bochniaka i mgr Barbary Dembek-Bochniak udało się do Szczecina i do Niemiec, w tym do miejsc, w których produkuje sie podzespoły oraz gdzie montuje sie samochody marki Volkswagen.
26.09.2017 - Szczecin:
W Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie przewodnik opowiadał nam o polskich markach samochodów i motocykli z czasu PRL, które weszły do masowej produkcji lub pozostały prototypami. W opowiadaniach dużo treści oscylowało wokół szczecińskiej fabryki motocykli. Później każdy mógł wsiąść do "ogórka", na Junaka lub spróbować zostać motorniczym w jedynym w Europie symulatorze nauki jazdy tramwajem wbudowanym w stary wagonik. Podczas popołudniowego spaceru zobaczyliśmy: Wały Chrobrego, Anioła Wolności, najważniejsze świątynie, ratusz, kamienice profesorów, całkiem nowe zabudowania obszaru Starego Miasta, katedrę, Plac Orła Białego, budynek filharmonii, zajrzeliśmy do Zamku Książąt Pomorskich.


Szczecin - Muzeum Techniki i Komunikacji, zwiedzanie miasta
27.09.2017 - Beelitz-Heilstatten, Oschersleben, Wolfenbüttel
W Beelitz-Heilstatten - ścieżka wśród koron drzew: "Baum&Zeit" (40m nad ziemią, na terenie opustoszałych ruin dawnego sanatorium, później szpitala wojennego i wojskowego).
Motorsport Arena w Oschersleben: dokładnie poznaliśmy zaplecze organizacji zawodów motorowych, obejrzeliśmy jak wyglądają boksy zawodników, centrum prasowe, punkt medyczny, lożę specjalną (stąd przez chwilę obserwowaliśmy ścigające się na torze auta). Zrobiliśmy wspólne zdjęcie przy ścianie z podpisami zawodników (w tym Michaela Schumachera). Najwięcej czasu spędziliśmy w centrum pomiaru czasu - sercu toru wyścigowego. W czasie kiedy na torze odbywało się szkolenie na licencję kierowcy rajdowego, pan zawiadujący całą sygnalizacją toru, dokonujący pomiarów czasu, dbający o bezpieczeństwo na torze, mający nadzór na kilkunastoma kamerami, opowiedział nam i pokazał, jak te wszystkie czynności wykonuje się w praktyce.
Wieczorem przespacerowaliśmy sie po urokliwym Wofenbuttel.


Szczecin - Muzeum Techniki i Komunikacji, zwiedzanie miasta
28.09.2017 - Braunschweig-Wolfsburg:
Wizyta w fabryce podzespołów Volkswagena w Braunschweig: w sali konferencyjnej wysłuchaliśmy wstępu niemieckiego przewodnika, zwiedziliśmy kilka działów, w tym produkcji tarcz hamulcowych oraz obejrzeliśmy jak funkcjonuje akademia VW, czyli przyzakładowy ośrodek szkoleniowy.
Wizyta w miasteczku Volkswagena w Wolfsburgu - w Autostadt: zwiedzanie Autostadt z przewodnikiem, objazd (najpierw stateczkiem, później pojazdem - pociągiem na kółkach) największej fabryki VW na świecie (powierzchnią równą Gibraltarowi), w której zobaczyliśmy jak wygląda praca przy taśmie produkcyjnej i jak precyzyjnie pracuje 3000 robotów składających samochody; samodzielne zwiedzanie.


Braunschweig-Wolfsburg
29.09.2017 - Goslar:
wizyta w górach Harz, w kopalni rud Rammelsberg (działająca nieprzerwanie 1000 lat) i miasteczku Goslar (średniowieczna, doskonale zachowana zabudowa z 1500 domkami o konstrukcji szkieletowej), które jako unikaty na skalę planety są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Goslar - kopalnia Rammelsberg i średniowieczna starówka

Listopad 2016 - Włochy (+ Republika San Marino) - Dolina Motoryzacji
38 samochodziarzy pod opieką mgr Sławomira Bochniaka, mgr Barbary Dembek-Bochniak, mgr inż. Ewy Potulskiej i mgr inż. Mirosława Sreberskiego udało się do Włoch, do Doliny Motoryzacji.
07.11.2016 - Odwiedziliśmy Republikę San Marino. Przespacerowaliśmy się promenadą Rimini, gdzie mieszkaliśmy.

Republika San Marino - Włochy (Rimini)

Samochody w Republice San Marino
08.11.2016 - Wizyty w fabryce i muzeum Ducati w Borgo Panigale oraz fabryce i muzeum Lamborghini w Sant' Agata Bolognese. W obu fabrykach pokazano nam fragmenty linii produkcyjnych i montażowych motocykli i samochodów marzeń - niestety nie można było tam robić zdjęć. Zwieńczeniem dnia było oddanie hołdu żołnierzom na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii.

Ducati (Borgo Panigale) - Lamborghini (Sant' Agata Bolognese)
- Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii

Muzeum Ducati - eksponaty

Muzeum Lamborghini - eksponaty
09.11.2016 - W Maranello zwiedziliśmy busem kompleks zabudowań Ferrari oraz tor testowy. W muzeum Ferrari podziwialiśmy między innymi bolidy Formuły 1. Po spacerze po zabytkowym centrum Maranello z przepiękną katedrą wpisaną na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO udaliśmy się w okolice Modeny obejrzeć kolekcję pojazdów Umberto Paniniego, w skład której wchodzi między innymi uratowana przed zdekompletowaniem i wywiezieniem z Włoch kolekcja fabryczna Maserati. Zbiór aut znajduje się w obrębie gospodarstwa rolnego pana Paniniego, w którym produkuje się najlepszy na świecie ser Parmezan.

Ferrari (Maranello) - Modena - Kolekcja Maserati

Muzeum Ferrari - eksponaty

Kolekcja Maserati - Collezione Umberto Panini - eksponaty
10.11.2016 - Rejs z Chioggi do Wenecji, zwiedzanie miasta, powrót.

Chioggia-Wenecja-ChioggiaBraunschweig, Wolfsburg

Luftfahrt-Museum Laatzen-Hannover e.V.
Kwiecień 2014 - Niemcy - Fabryki koncernu Volkswagen w Braunschweigu i Wolfsburgu, Autostadt
Od 1-4 kwietnia 2014 roku grupa 42 uczniów naszej szkoły pod opieką mgr Sławomira Bochniaka, mgr inż. Andrzeja Grzyba, mgr inż. Kazimierza Kiszki oraz mgr Joanny Kowalskiej uczestniczyła w wyjeździe na wizyty studyjne do fabryk koncernu Volkwagen w niemieckim Braunschweigu i Wolfsburgu. W Braunschweigu uczniowie zapoznali się między innymi z linią produkcyjna podzespołów podwozi samochodowych oraz organizacją szkolnictwa zawodowego. W Wolfsburgu wzięli udział w wycieczce z przewodnikiem po Autostadt, zwiedzili linię produkcyjną montażu końcowego aut oraz wzięli udział w warsztatach z zakresu projektowania samochodów ("Car Design") oraz z zakresu montażu i budowy układu napędowego ("What drives us"). Uczniom bardzo spodobała się szczególnie część warsztatowa. Każdy dzień kończył się zajęciami podsumowującymi organizowanymi przez kierownika wycieczki mgr S. Bochniaka. Dodatkową atrakcją dla uczniów była wizyta w Luftfahrt-Museum Laatzen-Hannover e.V.

Listopad 2013 - Czechy - Muzeum i fabryka Skoda Auto a.s. w Mlada Bolslav
W ramach projektu "Pomorskie - dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy" od 25 do 27 listopada 2013 roku 42 uczniów uczestniczyło w wizcie studyjnej u pracodawcy - wycieczce do zakładu pracy - Skoda Auto a.s. w Mlada Bolslav (Czechy).
Uczniowie zapoznali się z pracą na wydziałach blacharskim i montażu silników. Zwiedzili też Skoda Muzeum. Wrażenie zrobiła wielkość zakładów produkcyjnych ?koda i ich automatyzacja.

Maj 2013 - Czechy - Muzeum i fabryka Skoda Auto a.s. w Mlada Bolslav
Uczniowie klas IA, IIA i IIIA Technikum Nr 12 pod opieką nauczycieli: Sławomira Bochniaka (kierownik wycieczki) oraz Barbary Dembek-Bochniak, Ewy Potulskiej i Jacka Cichowlasa wzięli udział w kilkudniowej wycieczce na trasie:
Wrocław (Ostrów Tumski, Wyspę Piaskową na rynek Starego Miasta, Panorama Racławicka)
-Mlada Boleslav (Czechy) (W Mlada Boleslav odwiedziliśmy Muzeum Skody. Oprowadzająca nas sympatyczna pani Szarka opowiedziała o historii "szkodowek" oraz procesie rekonstrukcji zabytkowych pojazdów. Można było obejrzeć prototypy aut, które z różnych powodów nie weszły do produkcji seryjnej, np. sportowej wersji Skody Vision D. Kolejnym punktem była wizyta w fabryce Skody. Z bliska dokładnie obejrzeliśmy proces wytwarzania silników i skrzyń biegów oraz proces wytwarzania elementów karoserii.)
-Praga (dzielnica żydowska Józefów, rynek Starego Miasta, Plac Wacława, Hradczany, Mała Strana)
-Skalne Miasto.

Październik 2012 - Niemcy - Fabryka koncernu Volkswagen w Wolfsburgu, Autostadt
Od 8 do 11 października uczniowie pod opieką Wiesława Kwiatkowskiego, Iwony Orłowskiej, Wiesławy Elek i Marka Bobera pojechali do Wolfsburga w Niemczech. Zwiedzili Autostadt. Po godzinie 12 wsiedli do statku i popłynęli do fabryki Volkswagena. Fabrykę zwiedzali około godziny, obwożeni na specjalnych przyczepkach ciągniętych przez golfy kabriolety. Można było zobaczyć prawie cały proces technologiczny produkcji współczesnych samochodów, prawie całkowicie zautomatyzowany i wykonywany przez roboty. Później uczniowie wzięli udział w warsztatach poświęconych aerodynamice pojazdów samochodowych. Zostali podzieleni na dwie grupy. Wykonywali według własnego projektu modele samochodu i testowali je w tunelu aerodynamicznym, aby zbadać jaki ma współczynnik CX. Modele były lepione ze specjalnej podgrzewanej masy podobnej do plasteliny. Po przetestowaniu modeli w tunelu można było stwierdzić jak kształt pojazdu wpływa na jego opory ruchu, co skutkuje wykorzystaniem mocy silnika i zużyciem paliwa. Uczniowie zwiedzili też muzeum Volkswagena oraz park naukowo-technologiczny Phaeno.


Uczniowie

Widoki

Auta
Wrzesień 2011 - Niemcy - Fabryki koncernu Volkswagen w Braunschweigu i Wolfsburgu, Autostadt
W dniach 19-22 września grupa 38 uczniów naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Wolfsburga (Niemcy). Wycieczka miała charakter naukowo-techniczny. Młodzież zwiedziła fabrykę podzespołów do aut marki Volkswagen w Braunschweigu (wraz z działem, na którym przyszli mechanicy Volkswagena odbywają praktyki - podobny do naszych warsztatów szkolnych), Centrum Nauki Phaeno, Autostadt (kompleks salonów samochodowych, muzeum samochodów, pawilon edukacji motoryzacynej i ekologicznej, Werk-Tour - objazd linii produkcynej fabryki Volkswagena), zamek w Wolfsburgu oraz Allerpark.
Kierownikiem wyprawy był mgr Sławomir Bochniak, opiekunami: mgr Barbara Dembek-Bochniak, mgr Teresa Salamądry oraz mgr Andrzej Bocer.

Techniczne wycieczki szkolne - krajowe (poza Gdańsk)
Styczeń 2016 - Galeria Pępowo - Muzeum Volkswagena
7 stycznia klasa 3za Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 12 pod opieką wychowawczyni - mgr Wiesławy Brzuszkiewicz udała się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Volkswagena w Pępowie. Jest to największe muzeum samochodów tej marki w Polsce i Europie Środkowej. Zgromadzono w nim ponad 40 zabytkowych samochodów Volkswagena. Uczniowie pomimo siarczystego mrozu z wielkim zainteresowaniem oglądali kultowe garbusy, hipisowskie ogórki, oryginalnego Kubelwagena ze straży pożarnej, a także liczącą ponad 600 eksponatów kolekcję miniatur aut w skali od 1:64 do 1:18.

Maj 2014 - Eaton Truck Components Sp. z o.o. w Tczewie
23 maja grupa 38 uczniów pod opieką mgr Sławomira Bochniaka, mgr inż. Kazimierza Kiszki, mgr inż. Lecha Obary i mgr inż. Ewy Potulskiej odwiedziła firmę Eaton Truck Components Sp. z o.o. w Tczewie. Uczniowie zapoznali się z zasadami bhp obowiązującymi na terenie fabryki. Podczas prezentacji firmy poznali ścieżki kariery niektórych pracowników. Następnie zwiedzili linię produkcyjną skrzyń biegów do samochodów ciężarowych oraz halę produkcji podzespołów sprężarek samochodowych stosowanych między innymi w autach marek Audi, VW, Nissan. Wycieczka odbyła się w ramach projektu "Pomorskie - dobry kurs na edukację".

Maj 2014 - H. Cegielski - Poznań S.A.
16 maja grupa 44 uczniów naszej szkoły pod opieką mgr Sławomira Bochniaka, mgr inż. Marka Bobera, mgr Ryszarda Dzitko oraz mgr Renaty Marczuk uczestniczyła w wyjeździe studyjnym w ramach projektu "Pomorskie - dobry kurs na edukację" do firmy H. Cegielski - Poznań S.A. W przyzakładowej sali tradycji uczniowie zapoznali się z historią zakładów, postacią twórcy. Przeszli szkolenie bhp. Zwiedzili tę cześć firmy, w której produkuje się wielkogabarytowe silniki okrętowe. Coraz częściej silniki te, prócz zastosowań w siłowniach okrętowych, są wykorzystywane w zespołach prądotwórczych elektrowni. Na uczniach duże wrażenie zrobiła wielkość podzespołów silników.

Marzec 2014 - Scania Słupsk
14 marca 2014 roku, uczniowie klas IA i IB Technikum Nr 12 pod opieką mgr Sławomira Bochniaka, mgr inż. Janusza Kulika, mgr inż. Ewy Potulskiej oraz mgr Jarosława Reszki uczestniczyli w ramach projektu "Pomorskie - dobry kurs na edukację" w jednodniowej wyprawie na wizytę u pracodawcy - Scania Słupsk. Uczniowie poznali historię firmy Scania oraz odwiedzili linię produkcyjną autobusów miejskich.

Listopad 2013 - Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu
W ramach projektu "Pomorskie - dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy" od 25 do 27 listopada 2013 roku 42 uczniów uczestniczyło w wizcie studyjnej u pracodawcy - wycieczce do zakładu pracy - Skoda Auto a.s. w Mlada Bolslav (Czechy).
Jadąc do Czech podczas przerwy w podróży zwiedziliśmy Muzeum Broni Pancernej znajdujące się na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Listopad 2013 - GMMP Opel w Gliwicach
W ramach projektu "Pomorskie -dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, od 19 do 21 listopada 2013 roku 37 uczniów uczestniczyło w wizcie studyjnej u pracodawcy - wycieczce do zakładu pracy - GMMP Opel w Gliwicach.
Uczniowie poznali specyfikę zakładu oraz mieli okazję szczegółowo obserwować pracę na wydziałach montażu nadwozi i montażu końcowego. Wrażenie zrobiła zaawansowana automatyzacja linii produkcyjnej.

Wrzesień 2013 - 49 Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim
19 września uczniowie klasy IVA Technikum Nr 12 z inicjatywy i pod kierownictwem mgr inż. Kazimierza Kiszki, pod opieką mgr inż. Piotra Mielke wzięli udział w wycieczce do Jednostki Wojskowej 1300 w Pruszczu Gdańskim. Program wyprawy był bardzo bogaty i interesujący. Uczniowie zapoznali się z organizacją oraz działaniem stacji napraw samochodów. Dużą atrakcją okazała się prezentacja wozu bojowego wojskowej straży pożarnej. W ruch poszła strażacka sikawka! Chwilą zadumy była wizyta w sali tradycji 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Sporo radości sprawiła uczniom możliwość przymierzenia nakryć głowy różnych rodzajów wojsk. Kolejnym punktem programu była wizyta w hangarach. Tam uczniowie obejrzeli silniki śmigłowców, zaplecze techniczne hangarów. Każdy mógł wsiąść do śmigłowca bojowego Mi 24.

Marzec 2013 - Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach
Uczniowie klas 2zc i 3zb pod opieką mgr Ewy Magnuckiej, mgr Jarosława Reszki i mgr inż. Marka Bobera uczestniczyli od 20 do 22 marca 2013 w wycieczce do Warszawy, gdzie zwiedzili Stadion Narodowy, Muzeum Powstania Warszawskiego, starówkę oraz Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Czerwiec 2012 - Galeria Pępowo
Klasa IIA pod opieką mgr Barbary Dembek-Bochniak i mgr Agaty Rymkiewicz oraz klasa IIIC pod opieką mgr Sławomira Bochniaka i mgr Damiana Lampki udały się na wycieczkę do Muzeum Volkswagena - Galerii Pępowo. Właściciel zbioru aut, kolekcjoner i pasjonat pan Zenon Suchecki w ciągu 22 lat zebrał tu kolekcję około 40 samochodów marki VW (osobowe - w tym kabriolety i limuzyny, busy, campery). Obejrzeliśmy salonik modeli samochodów, film o historii "garbusa", a krążąc między volkswagemanmi wysłuchaliśmy ciekawych opowieści pana Zenona.

Maj 2012 - Jednostka Wojskowa Nr 1300
10 maja 2012 r. nauczyciele Andrzej Grzyb i Kazimierz Kiszka zorganizowali dla klasy 2em wycieczkę do jednostki wojskowej n 1300 w Puszczu Gdańskim. Jej celem było zapoznanie się ze sprzętem latającym, spadochronowym, łączności oraz historią stacjonującej na teenie Pruszcza Gdańskiego jednostki wojskowej.Uczniowie zostali zapoznani ze śmigłowcami Mi-2, Mi-24D oraz pacą działów specjalistycznej eskady technicznej. Uczestniczyli w póbie śmigłowca Mi-2 na uwięzi po zakończonych obsługach technicznych. Dzięki uprzejmości dowódcy bazy lotniczej nasi wychowankowie mieli okazję pozna działalnoś jednostki oraz znajdujący się na jej wyposażeniu sprzęt techniczny.

Maj 2012 - Galeria Pępowo
08 maja 2012 klasa 2em pod wodzą wychowawcy Wiesława Kwiatkowskiego i nauczyciela Andrzeja Grzyba zwiedziła Muzeum Volkswagena w Pępowie. Właściciel Galerii Pan Zenon Suchecki oprowadzał nas po muzeum udzielając wszelkich informacji dotyczących zgromadzonych samochodów. Była to bardzo pouczająca lekcja historii motoryzacji.